dzisiaj jest Środa 24 lipca 2024 roku imieniny   
 
         
 
 

wydarzenia, konkursy, spotkania ...

Opole - Muzeum Wsi Opolskiej
Co rocznie na Śląsku Opolskim w okresie Wielkiego Postu są organizowane konkursy zdobienia jaj wielkanocnych. Pierwsze edycje konkursu wojewódzkiego firmował Wojewódzki Dom Kultury, jednak od 1992 roku organizuje go Muzeum Wsi Opolskiej oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Konkurs jest podzielony na dwie tury, pierwszego dnia dla dorosłych.
dorośli - Opole 2006
 

dorośli - Opole 2008
 


w drugim dniu dla dzieci do lat szesnastu.
dzieci - Opole 2006
 

dzieci - Opole 2007
 

dzieci - Opole 2008
    
 
      


Konkursy są okazją do spotkania w tak szczególnym gronie, sprzyjają wymianie doświadczeń. Przykładowo, w 2006 roku współzawodniczyło 81 pań oraz 86 dzieci (w 2008 odpowiednio 80 i 71). Jak widać na zdjęciach, wśród dzieci chłopaków nie brakowało ;-)
Tradycyjnie, ogłoszenie wyników wraz z otwarciem pokonkursowej wystawy odbywa się w Niedzielę Palmową w skansenie w Opolu-Bierkowicach.

dzieci - Opole 2010
        
 
        


Opole - Młodzieżowy Dom KulturyOd kilkunastu lat Młodzieżowy Dom Kultury organizuje konkursy zdobienia jaj. Z roku na rok impreza ta gromadzi coraz więcej uczestników. Tym razem spotkało się około 100 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa opolskiego. Największe zainteresowanie konkursem jest wśród uczniów klas 4 - 6. Wśród uczestników przeważają dziewczyny, zaś chłopacy to prawdziwe rodzynki (naliczyłam zaledwie paru). Z relacji dyrektora MDK-u wynika iż z roku na rok zainteresowanie tradycją rośnie a i poziom prac jest coraz wyższy. Nie brakuje jednak nowatorskich metod zdobienia jaj różnego rodzaju oklejanek począwszy od plasteliny poprzez koraliki, bibułę, brokat oraz bazie. Najmniej uczestników zdobiło jaja najstarszą metodą - batikiem. Zawsze jednak najpiękniejsze jajka są wykonywane metodą rytowniczą (najbliższą mojemu sercu) co doceniło jury konkursu w swoich ocenach, przyznając najwięcej nagród właśnie w tej technice.

Opole 2010
          
 
          
Ochodze


Spotykamy także lokalne, gminne inicjatywy oraz konkursy międzyszkolne. Przykładem takich konkursowych zmagań są coroczne spotkania dzieci szkolnych i przedszkolnych w Ochodzach. Konkurs ten ma wieloletnią tradycję, jego pierwsza edycja odbyła się w 1997 roku. Do konkursu są zapraszane dzieci z sąsiednich gmin.
Ochodze 2006
 

Ochodze 2007
 


Ochodze 2013
W 2013 roku organizatorzy "Konkursu Kroszonkarskiego w Ochodzach" zmienili nazwę
i formułę corocznego spotkania na "Konkurs Wielkanocny". W ramach tej imprezy jest organizowany konkurs wiedzy, są "podchody wielkanocne" oraz spotkania
z alternatywnymi "twórcami". Konkurs zdobienia jaj dopuszcza dowolną metodę wykonywania prac "za wyjątkiem jaj skrobanych" ( !!! ). taki warunek został ustanowiony w zapisach regulaminu konkursu.

Nieporozumieniem jest eliminowanie tradycyjnej metody rytowniczej
( a nie "skrobania" przypominam organizatorom )
i wprowadzaniem nowej pseudo-tradycji.

Jako Twórca Ludowy nie mogę przymykać oka na eliminowanie
tradycji ludowej przez "nowe trendy". Aktualnym organizatorom tej imprezy
polecam spotkanie z etnografami w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach
w celu zapoznania się z historią i kulturą Ziemii Opolskiej.

Świerkle


parę zdjęć ze spotkania "Wielkanocny Kosz" - Świerkle 2007
Świerkle 2007
 


Świerkle 2014

więcej informacji i zdjęć   > > >Tułowice - Święto opolskiej pisanki


Tułowice 2010
          
 
          Autorzy niniejszego opracowania nie są organizatorami powyższych konkursów. Ograniczamy się jedynie do własnych obiektywnych relacji z imprez, w sposób szczególny promujemy popularyzowanie tradycyjnej sztuki ludowej wśród dzieci i młodzieży.
wysyłkowa sprzedaż kroszonek >>>Copyright © 2002-2024  All Rights Reserved.

serwis partnerski: